Сторінки

Майстер клас

Тема програми: Слюсарні роботи.
Тема уроку: Клепання.
Мета уроку: Формування професійних знань, умінь, навичок при виконання клепання;
                      Розвивати: пізнавальну активність та самостійність, увагу, спостережливість,звички планувати та контролювати свою працю;
                         Виховувати повагу до праці, обраної професії, дисципліну, сумлінність, відповідальність.
Тип уроку: інтегрований урок з формуванням умінь та навичок при оволодінні професією, спеціальністю.
Прийоми організації навчально – пізнавальної діяльності:
Розповідь – пояснення майстром виробничого навчання.
Демонстрація натуральних об’ємних зразків.
Усне опитування.
Письмові картки – завдання (інструкційні картки).
Показ виконання прийомів клепання.
Самостійне виконання учнями клепання.
Дидактичне забезпечення:
1.     Інструкціно- технологічна послідовність виконання клепання.
2.     Картка – дефектів.
3.     Картка – завдання.
4.     Плакат за темою: Клепання.
МТЗ уроку:1. інструменти для клепання.
     2. сучасне пристосування для клепання.
     3. набори заклепок
Міжпредметні зв’язки: Матеріалознавство, фізика.
ХІД УРОКУ ВИРОБНИЧОГО НАВЧАННЯ
І. Організаційна частина
1.     Доповідь чергового про готовність учнів та майстерні до уроку.
2.     Перевірити зовнішній вигляд учнів.
3.     Перевірити наявність інструментів особистого керування.
ІІ. Вступний інструктаж.
1.     Повідомлення учням теми і мети уроку.
Актуалізація опорних знань учнів.
На минулому уроці ми виконували нарізування різьби.
Повторення матеріалу проведемо в письмовій формі.
1.     Які інструменти використовуються при нарізуванні різьби?
2.     Назвіть основні елементи різьби.
3.     Який інструмент використовують при нарізуванні внутрішньої різьби.
4.     Назвіть види дефектів при нарізуванні різьби.
Мотивація:
Які ви знаєте способи з’єднання виробів з листового металу?
Заклепкові з'єднання широко застосовують при виготовленні металевих конструкцій мостів, ферм, рам, балок, а також у котлобуду- ванні, літакобудуванні, суднобудуванні тощо.
Пояснення нового матеріалу.
Клепанням називається процес з'єднання двох або кількох деталей за допомогою заклепок. Цей вид з'єднання належить до групи не­ розумних , бо роз'єднання склепаних деталей можливе лише внаслі­ док руйнування заклепки.
Процес клепання складається з таких основних операцій: утворення отвору під заклепку в з'єднуваних деталях свердлінням або пробиванням; зенкування гнізда під закладну головку заклепки (при клепанні заклепками з потайною головкою); вставлення заклепки в отвір; утворення замикаючої головки заклепки, тобто власне клепання.
Клепання поділяють на холодне , таке що виконують без нагрівання заклепок, і гаряче, при якому перед встановленням на мйц е стержень заклепки нагрівають до 1000... 1100 °С.
При виконанні слюсарних робіт звичайно використовують лише холодне клепання. Гаряче клепання, як правило, виконують у спеціа лізованих цехах.
Залежно від інструмента й обладнання, а також способу нанесення ударів або тиску на заклепку розрізняють клепання трьох видів — ударне ручним и інструментами ; ударне за допомогою клепальни х пневмом о лотків ; пресове за допомогою клепальних пресів або 2,20 скоб.
Заклепк а — це циліндричний металевий стержень з головкою певної форми. Головка заклепки, виготовлена разом зі стержнем, називається закладною , а та, що утворюється під час клепання з частини стержня, яка виступає над поверхнею склепуваних деталей, — замикаючою.
Заклепки розрізняють за формою головки: напівкруглі: напівпотайні, потайні, плоскі і ін. Для простих конструкцій застосовують також порожнисті або підлозі порожнисті заклепки різних форм. Як матеріал для заклепок застосовують метали, що легко деформуються: алюміній і його сплави, латунь, мідь, низьковуглецеву сталь. Розміри заклепки визначаються її діаметром і довжиною. Діаметр заклепки й вибирається залежно від товщини S деталей, що сполучаються (d=2S)

Ручне клепання:
При ручному клепанні застосовують слюсарні молотки з квадратним бойком, підтримки, обтискачі, натяжки й чекани. Масу молотка вибирають залежно від діаметра заклепки

Діаметр заклепки, мм
2
2,5
3
3,5
4
5
6,8
     Маса молотка, г
100
100
200
200
400
400
500

Вибір заклепок.
Незалежно від інструментів та пристроїв, що застосовуються, склепувані деталі розміщують так, щоб закладні головки заклепок знаходилися зверху. Це дає змогу вставляти заклепки завчасно. Потрібну кількість, діаметр і довжину заклепок визначають роз рахунками. Довжину стержня заклепки вибирають залежно від тов щини склепуваних листів (пакета) і форми замикаючої головки.
Довжина l (мм) стержня заклепки для утворення замикаючої потайної головки (рис. 2, а) визначається за формулою
l= S + (0,8... 1,2) d,
де S — товщина склепуваних листів, мм; d — діаметр заклепки, мм.
Для утворення замикаючої півкруглої головки (рис. 2, б)
l = S + (1,2...1,5) d
За розрахунковим (наближеним) значенням беруть найближче більше значення з числа довжин заклепок,, передбачених стандартами.
Відстань від центра заклепки до краю склепуваних листів має становити 1,5d.
 Залежно від діаметра заклепки отвори в склепуваних листах (пакетах) свердлять або пробивають. Діаметр отвору має бути більшим за діаметр заклепки:

Діаметр заклепки,мм
2,0
2,3
2,6
3,0
3,5
4,0
5,0
6,0
7,0
8,0
Діаметр отвору,мм
2,1
2,4
2,7
3,1
3,6
4,1
5,2
6,2
7,2
8,2

Види й методи клепання.
Розрізняють два види ручного клепання — з двобічни м підходом , коли є вільний доступ як до замикаючої, так і до закладної головок, т а з однобічни м підходом , коли доступ до замикаючої головки неможливий. У зв'язк у з цим розрізняють два методи клепання — відкритий або прямий, і закритий, або зворотний. Прями й метод клепання характеризується тим, що удари молотком наносять по стержню з боку заново утворюваної, тобто замикаючої головки
Зворотни й мето д клепанн я характеризується тим, що удари молотком наносять по закладній головці. Цей метод застосовують при ускладненому доступі до замикаючої головки.
Зворотни й мето д клепанн я характеризується тим, що удари молотком наносять по закладній головці. Цей метод застосовують при ускладненому доступі до замикаючої головки.
МАШИННЕ КЛЕПАННЯ
Машинне клепання має такі переваги: висока продуктивність праці; висока якість клепання — добре обтискування стержня й заповнення отвору, а також формування головки бездоганної форми; незначний процент браку (порівняно з браком при ручному й пнев матичному клепанні); майже повна ліквідація фізичної праці; менша кількість зайнятих робочих.
Значний обсяг робіт клепання вико­ нують на спеціальних клепальних машинах, пневматичних і гідравлічних пресах.
Рис. 3. Преси: а — ручний переносний пневматичний; 6 —• пневмоважільний стаціонарний; 1-—пневмоциліндр; 2 — скоба; З, 4 — обтискачі; 5 — упор; 6 — ст порна гайка; 7 — рукоятка; 8 — тумба; 9 — огорожа; 10 — педаль; 11 — автоматична маслянка; 12 — фільтр





Види дефектів клепання:

Показ майстром прийомів клепання ручним способом за інструкційною карткою.
Безпека праці при клепанні:
1.     Молоток повинен бути добре надітий на рукоятку.
2.     Бойок молотка не повинен мати забоїни та тріщини.
3.     При роботі пневматичним клепальним молотком треба регулювати частоту його ударів.
4.     Підтримку не можна стискати в руці, її треба направляти на заклепку.
5.     Шум, який виникає при клепанні, може пошкодити слух, тому треба одягати навушники.
6.     Необхідно застосовувати пристосування, які не допускають виліт бойків підчас роботи (пружини тощо).
7.     При перерві в роботі обов’язково від’єднати бойок від молотка, щоб уникнути виліт бойка при випадковому пуску.
ІІ. Поточний інструктаж.
Організація, поточне обстеження, керівництво роботою учнів при виконанні тренувальних вправ клепання.
-         Перевірка правильної організації робочих місць та дотримання вимог безпеки праці;
-         Перевірка правильності виконання учнями прийомів клепання;
-         Надавати допомогу учням в налагодженні обладнання;
-         Здійснення між операційного контролю;
-         Приймання та оцінка робіт;
-         Здійснення індивідуальних та колективних інструктажів (при необхідності);
-         Налагодження даних на кожного учня: правильність і раціональність методів їх роботи, самостійність творчу активність, використання на практиці технічних знань про клепку;
-         Здійснення підсумкового контролю.
ІІІ. Заключний інструктаж.
Узагальнення і систематизація набутих умінь та навичок прийомів клепання, операцій і процесів.
Повідомлення про досягнення навчальної мети і завдання уроку:
-         Виконання навчально - виробничих завдань;
-         Розбір неточностей, загальних помилок, зазначення шляхів їх попередження;
-         Аналіз додержання правил техніки безпеки праці, організація робочих місць;
-         Розглянути випадки витрати робочого часу, браку аналіз їх причин;
-         Повідомлення оцінок(балів).
-         Видача домашнього завдання.